Іван Антонович Кочерга: великий драматург

Відомому українському письменнику, драматургу Івану Антоновичу Кочерзі 6 жовтня виповнюється 140 років від дня народження. В історію митець увійшов завдяки своїм історичним драмам та п’єсам, збагативши золотий фонд української літератури та драматургії такими шедеврами: «Фея гіркого мигдалю», «Алмазне жорно», «Свіччине весілля», «Ярослав Мудрий», «Марко в пеклі», «Майстри часу». В центрі його творчої уваги – людина, її життя та пошуки істини.

Майбутній драматург народився на Чернігівщині в м. Носівка. Початкову освіту здобував вдома, потім в чернігівській гімназії та на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Після закінчення університету працював у Чернігівській контрольній палаті, але любов до музики та поезії з дитинства надихнула до літературної творчості, хоча займався нею «тільки в короткі хвилини, вільні від праці – часом любої, дорогої, здебільшого – нудної», – як писав його земляк Б. Грінченко.

Першою спробою писати була комедія «Фея гіркого мигдалю», яку можна вважати кроком до створення історичної драми з життя України. Про найдраматичніші моменти в історії Гайдамаччини згадуються у творі «Алмазне жорно».

Справжній успіх принесла філософська комедія «Майстри часу» за яку, на Всесоюзному конкурсі у 1933 році, отримав премію, а вершиною творчості стала поема «Ярослав Мудрий».

Вшановуючи пам’ять видатного драматурга Житомирський академічний український музично-драматичний театр носить ім’я Івана Кочерги.

Творчі здобутки Івана Кочерги і донині не залишають байдужими сучасну молодь до українського мистецтва.

Неоніла ТІЛЬНЯК