100 років від дня народження Святослава Йосиповича Караванського (1920–2016), українського поета, мовознавця, журналіста, перекладача, правозахисника, громадсько-політичного діяча

Святослав Караванський народився 24 грудня 1920 року в Одесі. Навчався в Одеському індустріальному інституті, а з 1939 ще й на заочному підвідділі інституту чужоземних мов. Ще в шкільні роки почав писати вірші й оповідання, деякі з них публікували в піонерській пресі. Навчаючись в інституті, Караванський робить перші спроби перекладу, мріє трудитися літературою.

У 1945 році військовий трибунал Одеського округу засудив Караванського як члена ОУН до 25 років позбавлення волі. Так почалася тюремна мандрівка Караванського. Всього разом відбув Караванський понад 30 років ув'язнення. Карався в багатьох таборах – будував залізницю на р. Печорі, рубав ліс коло Магадану, добував золото на Колимі, будував магістраль Тайшет-Лена, шив одяг у Мордовії. Завдяки амністії його звільнили у 1960 році, але знову заарештували у 1965 році за захист української мови у шкільництві, хоч назвали це просто скасуванням попередньої амністії. Другий термін мав скінчитися за 8 років, але йому добавили ще п'ять. Караванський не був добрим в'язнем, він голодував на знак протесту, брав свідчення у інших в'язнів про радянські злочини. В'язень Караванський пірнув в літературну працю й багато написав – віршів, віршованих казок, п'єс, робив переклади. Деякі з його творів навіть публікували в центральних виданнях («Літературна Україна»). 1954 року розпочав велику роботу над словником українських рим.

Караванський уклав "Словник рим української мови" (60 тис. римованих пар), видав книжку "Біографії слів", переклав роман Шарлотти Бронте "Джейн Ейр".

У 1962 році вступив на заочний відділ філологічного факультету Одеського університету. Караванський активно виступав проти русифікації й за розвиток і підтримку української мови.

У листопаді 1979 року Караванському дозволено разом з дружиною виїхати до США. В діаспорі Караванський повів політичну, громадську і наукову діяльність, брав участь у протестних акціях в обороні своїх друзів та займався правозахисною діяльністю, опублікував низку праць, зокрема з мовознавства. 1993 року в Києві вийшов його «Практичний словник синонімів української мови», а в 1997 році «Російсько-український словник складної лексики». Активно дописував на різні теми, зокрема політичні, в українській періодиці, писав листи до різних політичних діячів в захист України. Все це робив до останньої хвилини. Навіть при останніх трьох тижнях важкої і смертельної хвороби Караванський далеко більше клопотався своїми публікаціями та справами України, аніж своїм видужанням.

Караванський багато перекладав, підготував книгу «Біографія слів», часто виступав з дописами про мову, підготував до видання збірку гуморесок і фейлетонів, перекладав для журналу «Дніпро» роман «Джейн Ейр» Шарлотти Бронте, у 2004 році закінчує розпочатий іще в таборі «Словник українських рим» (близько 1000 друкованих сторінок).

Святослав Караванський відійшов у вічність 17 грудня 2016 року, проживши майже 96 років. Одну третину свого життя він прожив в тюрмі, другу – в діаспорі, а тільки третину – в Україні.

За матеріалами:

Юлія Маковецька-Гудзь