МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ — МОЙСЕЙ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Доповідь присвячена видатному українському історику, політичному діячеві, культурологу, соціологу Михайлу Сергійовичу Грушевському.

Доповідь називається «Михайло Грушевський – Мойсей українського народу» через те, що автор наголошує на те, що незважаючи на скрутні часи Грушевський як і нескорений Мойсей вивів український народ з російського ярма.

У статті розглядається життєвий шлях українського діяча, починаючи з народження і закінчуючи смертю. У доповідь крізь включені спогади самого Михайла Сергійовича (про виховання у дитинстві, про студентське життя: розповіді про викладачів, та складанні іспитів, деякі перші замислення про той чи інший хід історичних подій, спогади про деякі поворотні епізоди життя українського діяча). Основна увага у доповіді приділяється політичній та громадській діяльності Грушевського у 1917-1919 рр.: головування у Науковому товаристві ім. Шевченка, головування у Українському науковому товаристві, участь у створенні галицької партії, Української Центральної Ради, головування у УЦР а потім і в Директорії ). Автор недвозначно натякає про неоднозначність факту смерті Михайла Сергійовича під час лікування у Кисловодську.

Автор у кінці доводить, що Грушевський був талановитим політиком, якому бракувало часу вжити усіх можливих заходів для збереження і зміцнення української держави.

(доповідь)