Метод кластера як спосіб графічної організації теоретичного матеріалу

1. Визначення кластера.
  2. Особливрсті використання.
  3. Структура кластера.
  4. Застосування методу.
  5. Висновок.

Перехід вищої школи на якісно нові методи освіти є необхідною умовою для організації навчального процесу. Одним з таких педагогічних методів, заснованому на практичній діяльності, є метод кластера.

Метод кластера є графічною організацією матеріалу, який використовує моделі, малюнки, схеми, що відображають хід мислення. Робота може проводитись, як індивідуально, так і в парах, і в групах. Кластер також складається з термінів, що подаються у логічній послідовності текстових суб’єктів, які дозволяють представити на заняттях великий обсяг інформації в структурованому і систематизованому вигляді, визначити ключові слова теми.

Основоположником кластерної теорії вважається професор Гарвардської школи Майкл Портер, який є одним з найбільш відомих авторів концепції стратегії конкурентоспроможності. На думку М. Портера «кластери є організаційною формою консолідації зусиль зацікавлених сторін, спрямованих на досягнення конкурентних переваг» [2; р. 95].

Цей метод є педагогічною технологією, який стимулює студентів до формування самостійного мислення.

Кластер - це графічна форма організації інформації, коли виділяються основні смислові одиниці, які фіксуються у вигляді схеми з позначенням всіх зв'язків між ними. Він складається із зображення, що сприяє систематизації та узагальненню навчального матеріалу. Існують різні види кластерів: блок-схеми, паперові кластери, кластер з нумерацією слів для складання розповіді, кластер з використанням окремих або сюжетних картинок замість запису слів і т.д.

У центрі кластера розташовується основне поняття, а слова, речення, словосполучення, що представляють смислові одиниці, з'єднані з центральним поняттям прямими лініями. Вони виражають ідеї, думки, факти, образи, асоціації, що стосуються теми. Саме навколо центрального слова знаходяться смислові одиниці, які повніше розкривають тему і розширюють логічні зв'язки. Важливо вміти конкретизувати категорії, обґрунтовуючи їх за допомогою думок і фактів, що містяться в досліджуваному матеріалі.

Метод кластера може застосовуватися практично на всіх заняттях, під час вивчення будь-якої теми. Кластер може використовуватись як спосіб організації роботи на парі, і в якості домашнього завдання. Переваги та результати застосування методу кластер: охоплення великого обсягу інформації; залучення всіх учасників навчального процесу; відкрите висловлювання допомагає позбутися страху помилитися; допомагає встановлювати причинно-наслідкові зв'язки та робити висновки; вчить аналізувати та порівнювати та ін.

Отже, використання методу кластера підвищує мотивацію під час навчання, сприяє та забезпечує засвоєння навчального матеріалу. Кластери дозволяють розвивати критичне мислення, позбавлятись стереотипів, а також можуть використовуватись для пошуку інформації в Інтернеті та визначення головних напрямів студентських досліджень і вибору тем для проектних робіт тощо.

Використана література:

1. Голяс С.Є. Кластер як один із методів формування критичного мислення школярів на уроках світової літератури. Зарубіжна література в школах України. К: 2014. № 12. С. 4-5.
  2. Porter M.E. Towards a Dynamic Theory of Strategy // Strategic Management Journal, 1991, 12 (Winter Special Issue), pp. 95-117.

Лілія СИДОРЕНКО