«ДОЛЕ МОЯ, ДОЛЕ МОЯ, ДЕ ТЕБЕ ШУКАТИ?..» – студентський «круглий стіл» про еволюцію образу долі

Щоб долі догодити, ховай хандру і сум,
Щоб догодити людям, у мову всип ізюм,
Лукавство й хитрощі я часто брав у друзі,
Та підіймала доля мене всякчас на глум.
Омар Хайям

У суботу, 2 жовтня 2021 року, відбувся студентський «круглий стіл» за темою «Образ Долі в літературі: від античності до сучасності». У заході взяли участь студенти Факультету лінгвістики, Теплоенергетичного факультету, Інституту прикладного системного аналізу, долучилися співробітники кафедри української мови, літератури та культури КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також представники Факультету комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Коло питань, охоплених дискусією, виявилося доволі широким: доля як даність у давніх греків та скандинавів; еволюція поглядів на те, чи можна змінити долю, та відтворення цього у літературі; відмінність фіналу боротьби із роком романтичних героїв та персонажів Нового часу; нарешті, людина, що сама творить свою долю – позиція, характерна для сучасників.

Зрештою обговорення вийшло за рамки суто лінгвістичного контексту й набуло загальнофілософського характеру: фаталізм та цілеспрямованість; проблема вибору та залежність цього вибору від людини або від зовнішніх обставин; сучасне захоплення героями-негідниками у творах різних жанрів мистецтва; цінність людського життя та її залежність від соціальнокорисних якостей індивіда; проблеми гуманізму та появи злих геніїв людства; питання можливості вибору життєвого шляху та еволюція поглядів на цю проблему.

Зустріч виявилася корисною та цікавою для всіх учасників як із риторичного боку, так і з позицій світоглядно-інформаційного обміну.

Плануємо й надалі проводити такі заходи й щиро запрошуємо до обговорення усі охочих!

Вікторія ЗАВАДСЬКА