Відвідання Національного музею літератури

«І я гукну. І край мене почує…»
(В. Стус)

23 квітня, у Всесвітній день книги, студенти групи ЛА-51 факультету лінгвістики мали нагоду ознайомитися з експозицією незвичайної виставки в Національному музеї літератури України, приуроченої до 80-річчя від дня народження Василя Стуса, геніального поета, прозаїка, літературознавця, перекладача Високого Чину, правозахисника, Героя України. Виставку організовано спільно з Інститутом літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

Виставка справді незвичайна. Бо ж на цій виставці відвідувачі мали змогу побачити рукописи митця: його поетичні збірки, листи із заслання, матеріали до наукових розвідок. Могли ознайомитися із рідкісними світлинами з архівів, особистими речами, раритетними закордонними журналами з публікаціями Василя Стуса.

У центрі експозиції – картина українського художника Віктора Зарецького «Василь Стус – орач» у стилі українського модерну. Поет на цьому полотні зображений у білому одязі й символічно оре землю. Там, де він пройшовся плугом, земля відроджується і вкривається писанками, а попереду – чорне тло, вгорі – жар-птиця. Прикметно, що художник сакралізував образ поета – на писанці зазначені літери «ВС».

Нам пощастило не лише побачити пам’ятні й виняткові речі, а й почути лекцію про життя, творчість та перекладацьку діяльність письменника, спогади рідної сестри поета Марії Стус, діячів, особисто знайомих із митцем, його побратимів.

Дуже вдячні науковому співробітникові музею пані Наталі Кучер за змістовну, науково обґрунтовану, натхненну розповідь професіонала-музейника та людини, глибоко залюбленої в українську літературу та культуру.

Доцент А.Ф. Нечипоренко