Повідомлення про помилку

Strict warning: Only variables should be passed by reference в eval() (рядок 3 із /var/www/clients/client232/web273/web/arch/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Сучасні комп’ютерні програми для роботи з текстом

Події та новини кафедри

Перехід від індустріального до інформаційно-технологічного суспільства зумовлює необхідність перебудови всієї системи освіти, змінює освітні потреби щодо підготовки й розвитку сучасного спеціаліста, мобільність якого залежить від володіння інформацією та здатності до обміну нею, комунікативності, самостійного набуття необхідних для професійної діяльності знань, умінь, навичок.

Бурхливий розвиток засобів інформатизації (комп’ютерів, комп’ютерної комунікації, будь-яких електронних пристроїв), а отже, поява нових технологій обробки, передачі, одержання і збереження інформації відкриває нові можливості для застосування комп’ютерів у навчальному процесі.

Сучасному викладачеві вже недостатньо просто мати глибокі предметні знання, володіти практичними уміннями та навичками. Йому необхідно творчо використовувати набуті знання в нестандартній ситуації, виявляти конструктивність у організації і плануванні педагогічного процесу.

Сучасні комп’ютерні програми для роботи з текстом

Програми для редагування тексту стали дуже популярними останнім часом. На просторах мережі їх з'явилася така величезна кількість, що іноді губишся, вибираючи одну з них. Звичайно, є вже усталені популярні варіанти. У разі роботи з текстом найвідомішим вважається MS Word. Для роботи з зображенням шукають продукти від Adobe. Наявні й безкоштовні аналоги, які не гірші від платних. Вони дещо простіші в управлінні й мають полегшений функціонал.

Блокнот

Складно повірити, що хтось може не знати про "Блокнот". Це найбільш простий редактор для Windows. У ньому наявна можливість тільки вносити виправлення. Підходить для написання нотаток. Програмісти-початківці можуть використовувати "Блокнот" для внесення та редагування кодів і команд. Зручно, що цю програму не потрібно завантажувати, встановлювати. Вона встановлена як програма операційної системи. Щоб дістатися до неї, потрібно натиснути на «Пуск», перейти у «Всі програми» і знайти папку «Стандартні». Якщо у наявна ОС Linux, то і в ній є своєрідний "Блокнот", який називається Gedit. Він точнісінько такий, як і версія для Windows. Ці «софти» не дадуть широкий функціонал. У них не можна форматувати текст, а лише набирати його або змінювати.

Notepad++

Ще один варіант "Блокнота", але дещо складніший. Його теж використовують програмісти, наприклад, для написання команд HTML. Тут функцій трохи більше. Кожен рядок пронумерований, що зручно для написання кодів. Можна вирізати й копіювати текст. Наявна функція заміни, вертикальної синхронізації або горизонтальної прокрутки. А також є карта документа, моніторинг, масштабування і т. д.

WordPad

Створення та редагування текстових документів знайомить нас зі ще одним «замінником» Microsoft Word. Цю програму теж встановлено в операційній системі. Її не потрібно завантажувати і встановлювати. Інтерфейс дуже схожий на відомий пакет офісних програм, але дещо обмежений. Тут ще більше функцій щодо попередніх програм. Загалом недоліки цього «софта» помітні, тільки якщо ставитися до нього як до професійного інструмента. Якщо ж потрібні прості тексти й можливість швидко відредагувати їх, то WordPad підійде ідеально. Тут є набір стилів для шрифтів. Трохи менше, ніж у «Ворді», але основні доступні. Можна регулювати розмір літер та їх колір. Із форматування доступне вирівнювання тексту та ін. Можна вставляти картинки в текст і коригувати їх.

LibreOffice

Про нього чомусь знають небагато, але це безкоштовний аналог Microsoft Office. У ньому теж є низка програм для редагування тексту, створення таблиць, презентацій і т. д. Користувачам Windows пощастило, що пакет був адаптований для цієї операційної системи, оскільки спочатку він працював лише з Linux. Зараз програма для редагування документів нагадує 2003 версію Word. Інтерфейс надто простий, хоча це й непогано. Єдиний недолік –перевірка правопису. Для школярів або студентів варіант підійде повністю. Він безкоштовний, доступний із офіційного сайту і простий у використанні.

Microsoft Word

Про цей «софт» знають всі користувачі ПК. Коли на роботу в офіс запрошують співробітників, то вимагають, щоб вони були знайомі з цією програмою і вміли з нею працювати. Вона функціональна і зручна в користуванні. Тут виникає запитання про те, що таке редагування в документі MS Word. У цьому разі процес проходить і під час друкування тексту. Якщо раптом забули подвоєну приголосну, програма автоматично виправить це за вами. Після друкування можна редагувати за допомогою перевірки правопису. Якщо граматична помилка, тоді слово або пропозиція буде підкреслено червоним, якщо пунктуаційна – зеленим. Не завжди правильна перевірка правопису. Іноді може виявитися неправильним іншомовне ім'я, якого немає в базі або ваше прізвище. Також «софт» любить не всі іншомовні слова. Для редагування в програмі можна використовувати й інші інструменти, типу «Вирізати», «Копіювати», «Вставити», «Замінити» і т. д. Не забувайте про Delete і Backspace. Можна використовувати позначки у вкладці «Рецензування». Ця функція особливо зручна, якщо ви працюєте над документом разом з іншими. Зазвичай використовують її студенти під час написання диплому.

Додаткові комп'ютерні програми

Орфо – програма для перевірки правопису слів, набраних англійською, російською, українською та деякими іншими мовами. Перевіряє орфографію та граматику російської мови, орфографію українських та англійських слів. Перевіряє правильність використання російської букви "ё".

Програма надзвичайно корисна тим, хто багато працює з текстами в пакеті Microsoft Office (Word, PowerPoint). На відміну від словника програми Word, програма ОРФО дозволяє швидко, за один раз набрати нове слово у словник відразу в усіх відмінах.

У процесі швидкого набору тексту часто виникають пропуски ком, помилки сполучення слів, неправильно вжиті дієприкметникові звороти тощо. Це часто відбувається не через незнання правил, а тоді, коли людина втомлюється. Програма ОРФО допомагає уникнути цих граматичних помилок.

Пролінг офіс – пакет програм для перевірки української орфографії та граматики ("Рута"), а також перекладу з української на російську і навпаки ("Плай"). Для звичайного користувача достатньо встановити варіант "Пролінг ОФІС 5.0 Стандарт".

Якщо вже встановлена програма "ОРФО", то під час установки Пролінга компонент "Рута" для перевірки орфографії встановлювати не треба (зніміть галочку), а слід установити тільки перевірку граматики та перекладач "Плай".

 

Список використаних джерел

1. Інформатизація середньої освіти: програмні засоби, технології, досвід, перспективи / Ред. В.М. Мадзігон та Ю.О.Дорошенко. – К.: Наукова думка,2003.

2. Інформаційні технології в навчанні. – К.: Видавнича група ВНV, 2006. – 240 с.

3. Іщук Н.Ю. Застосування засобів мультимедіа у процесі підготовки економістів у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації: Автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2004. - 20 с.

4. Клевцова Н.И. Методико-дидактические принципы создания и использования мультимедийных учебных презентаций в обучении иностранному языку: Дисс. ... канд. пед. наук: 13.00.02. - Курск, 2003. - 189 c.

5. Скалій О.В. Комп'ютерні технології диференціації процесу фізичного виховання школярів (на прикладі навчання плавання): Автореф. дис…канд. наук з фізичного виховання і спорту: 24.00.02 / Львівський держ. ін-т фізичної культури - Л., 2002. – 24 с.

6. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. Наук.-метод. посібник / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко. – К.: А.С.К., 2006.

7. Нісімчук А.С., Падалка О.С., Шпак О.Т. Сучасні педагогічні технології: Навчальний посібник. – К.: Видавничий центр «Просвіта», «Книга пам’яті України», 2000. – 368 с.

8. Сороко Н.В. Реалізація діяльнісного підходу при комп’ютерному навчанні в умовах оновлення мовної освіти в Україні // Засоби і технології єдиного інформаційного освітнього простору: Зб. наук. праць / За ред. В.Ю. Бикова, Ю.О.Жука. – К.: Атіка, 2004.

ст. викл. К.В. Решетилов