Екскурсія до Музею історичних коштовностей України

26.10.2017 року студенти Інституту прикладних систем аналізу (групи ДА 51, ДА 52, викл. Завадська В.В.) відвідали Музей історичних коштовностей України.

Колекція музею є однією з найвагоміших у світі. Тут зібрані експонати часів стародавньої Скіфії, сарматського періоду, Київської Русі. Окрему експозицію складають церковні коштовності українського бароко, посуд XVIII-XIX століть, коштовні речі єврейської культури. Загалом експозиція музею налічує понад 56 тисяч експонатів із золота, срібла, коштовного каміння. Серед них – зброя, прикраси, ужитковий та культовий посуд, коштовні елементи одягу та головних уборів, обклади ікон та біблійних книг, потири, дарохранительниці, митри тощо.

Окрасою колекції є скіфська пектораль, знайдена Борисом Мозолевським у 1971 році в кургані Товста Могила. Точність зображень на пекторалі настільки висока, що при великому збільшенні можна розгледіти навіть коників – самицю і самця. Студентів надзвичайно вразили деякі сцени з життя скіфів, відтворені на їхньому посуді (похоронна учта, зняття скальпу з ворога і т.п.)

Інтерес також викликали речі з поховання сарматської чаклунки: дзеркало, намисто, предмети для ворожіння. Також важливим у полікультурному плані є зал із єврейським культовим сріблом.

Особливе враження залишилося після огляду поховання скіфських царів (представлено поховання цариці й дитини), яке було перенесене просто із ґрунтом і виставлене у незмінному вигляді. Цей експонат дає відвідувачам наочне уявлення про те, у якому вигляді постають знахідки перед археологами.

Екскурсія до музею мала важливе практичне значення у вивченні курсу «Історія української культури», допомогла студентам розширити світогляд, поглибити знання та одержати естетичне задоволення.