Немає магії сильнішої, ніж магія слів

11 квітня 2017 відбувся семінар студентів ФІОТ «Немає магії сильнішої, ніж магія слів». Метою семінару було послухати доповіді студентів, обговорити значення і силу слова в житті людини, про негативні наслідки лихослів’я для особистості і суспільства. Пояснити, як воно руйнує стосунки і яким чином протистояти цьому явищу. З'ясувати ставлення студентів до проблеми лихослів'я; обговорити і встановити причини поширення ненормативної лексики в підлітковому середовищі; сприяти освіті студентів, більшій їх інформованості про історію виникнення лихослів'я і згубний його вплив на духовне та фізичне здоров'я людини; створювати тим самим умови для виховання критичного ставлення до шкідливих звичок оточення, самовдосконалення, формування активної життєвої позиції для протистояння шкідливому впливу.

Мовна культура – це надійна опора у вираженні незалежності думки, розвиненості людських почуттів, у вихованості діяльного, справжнього патріотизму. Культура мови передбачає вироблення етичних норм міжнаціонального спілкування, які характеризують загальну культуру нашого сучасника. Культура мовлення – це система вимог, регламентацій щодо вживання мови в мовленнєвій діяльності (усній і писемній).

Належна культура мовлення – це свідчення розвинутого інтелекту і високої загальної культури особистості. Одним із завдань культури мовлення є подолання мовних стереотипів: стереотипи мовлення – це стереотипи мислення. Тільки через високу культуру мовлення проявляються невичерпні потенції мови, гармонія її функцій.

На семінарі визначили шляхи підвищення особистої культури мовлення. Для цього треба:

• виробити стійкі навички мовленнєвого самоконтролю і самоаналізу;

• не говорити квапливо – без пауз, "ковтаючи" слова;

• частіше "заглядати у словник" (М.Рильський), правопис посібники зі стилістики тощо, вивчати мовлення майстрів слова;

• читати вголос (особливо прозорі тексти), із дотриманням усіх аспектів нормативності;

• заучувати напам'ять художні твори, причому не тільки віршовані;

• оволодівати жанрами, видами писемного мовлення, зокрема ділового мовлення;

• привчити себе до систематичного запису власних думок та спостережень, щоденних записів, сімейних хроніки тощо;

• виробити звичку читання з "олівцем у руках" – жоден цікавий і вартісний вираз не повинен бути втрачений для вас.

Шляхів до мовної досконалості безліч. Але всі вони починаються з любові до рідної мови, бажання майстерно володіти нею, з почуттям власної гідності і відповідальності за рідну мову.

ДодатокРозмір
PDF icon Програма семінару.pdf390.79 КБ