110 років із дня народження Андрія Малишка

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,
Ти водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.

Хто не знає цих зворушливих слів з твору поета Андрія Малишка «Пісня про рушник»? Андрій Самійлович Малишко – один з найвидатніших авторів в українській літературі  20 століття. Поета називають поетом-ліриком від Бога. Його творчість мала величезне значення у становленні й розвитку української літератури. 14 листопада цьому видатному всесвітньо відомому поету перекладачу, літературному критику виповнилося 110 років.

Андрій народився в родині українського хлібороба. Родина Малишка жила досить бідно, але це не завадило Андрію відчути глибоку відданість до рідної землі та матері, до рідної пісні та слова.

Андрій Самійлович вчився у семирічній школі, потім – у медичному технікумі. Але згодом, Андрій зрозумів, що був створений творити. Душа і серце тягнули його до прекрасного, до пісні, до літератури. Він пішов на літературний факультет Київського інституту народної освіти, де його взяв під свою опіку Максим Рильський. Закінчивши у 1932 році Київський інститут народної освіти, працював учителем в Овручі. Відслуживши рік в армії, переїхав до Харкова й працював журналістом.

З початком Другої світової війни, він працював військовим кореспондентом та видавав трагічні та героїчні вірші, адже як ніхто інший хвилювався за долю рідної землі. Загалом протягом 4 років Андрій Малишко видав 7 збірок, а цикл віршів «Україно моя!» став легендарним.

«Золотий» період творчості поета починається з 50-х років. Світ у той час почув його пісенні твори: «Знову цвітуть каштани», «Пісня про Київ» «Як на дальнім небосхилі», «Пісня про рушник», «Вчителька» та інші. Ці твори отримували позитивні відгуки від критиків, а відомі українській  композитори поклали його вірші в основу пісень.

За своє життя поет видав близько 40 збірок та залишив величезну пісенну й поетичну спадщину. Попри те, що вже понад 50 років поета немає з нами,  його твори залишаються актуальними й сьогодні, а пісні стали справжнім оберегом українського народу.

Аnnotation

Who does not know these touching words from the work of the poet Andrii Malyshko “The Song of the Towel”? Andrii Samiilovych Malyshko is one of the most outstanding authors in Ukrainian literature of the 20th century. The poet is called a lyric poet from God. His work was of great importance in the formation and development of Ukrainian literature. On November 14, this outstanding world-famous poet, translator, literary critic turns 110 years old.

With the beginning of the Second World War, he worked as a military correspondent and published tragic and heroic poems, because like no one else he was worried about the fate of his native land. In total, within 4 years, Andrii Malyshko published 7 collections, and the cycle of poems “Ukraine is mine!” became legendary.

The “golden” period of the poet’s work begins in the 50s. At that time, the world heard his songs: “Chestnuts are blooming again”, “Song about Kyiv”, “Like on the distant sky”, “Song about a towel”, “Teacher” and others. These works received positive reviews from critics, and well-known Ukrainian composers put his poems as the basis of songs.

During his lifetime, the poet published about 40 collections and left a huge song and poetic legacy. Despite the fact that the poet has not been with us for more than 50 years, his works remain relevant even today, and his songs have become a real talisman of the Ukrainian people.

ст. викладач Неоніла ТІЛЬНЯК

Попередня версія сайту