135 років від дня народження Антона Семеновича Макаренка (1888-1939)видатний український педагога-новатора, письменника

13 березня українці вшановують 135-ліття від дня народження найвідомішого українського письменника, педагога-новатора, що зробив суттєвий внесок у розвиток педагогіки як науки – Антона Семеновича Макаренка.

Народився Антон Семенович 13 березня 1888 р.  на Сумщині  в робітничій сім’ї. Закінчив міське чотирьохкласне училище у Крюкові та педагогічні курси при ньому.

Працювати розпочав у 1905 році вчителем у Крюківському училищі, потім у школі ст. Долинська, що на Херсонщині.

З 1914 – 1917 роки навчався у Полтавському учительському інституті, після закінчення продовжив учителювати у Крюкові та Полтаві. У 1920 р. А.С. Макаренку доручили організувати поблизу Полтави у с. Ковалівка колонію для неповнолітніх правопорушників. За період роботи у цьому закладі він створив принципово нову систему виховання, а сам заклад став відомим у всій країні.

У 1927 р. Макаренко брав участь в організації дитячої трудової комуни ім. Дзержинського в Харкові і згодом очолив її. Тут він також запроваджував свою виховну систему. У 1985 році залишив комуну. Його призначили заступником начальника управління дитячими виправними колоніями в НКВС.

З 1937 р. переїхав до Москви, де займався літературною роботою та читанням лекцій на педагогічні теми для вчителів, батьків і громадськості. Помер видатний педагог 1 квітня 1939 року.

Макаренко залишив багату педагогічну спадщину, написав понад 150 творів (романи, повісті, сценарії, науково-педагогічні статті). Найбільш широко відомі є «Педагогічна поема», «Книга для батьків», «Методика організації виховного процесу» та ін.

Здобутки виховної системи Антона Семеновича Макаренка є незаперечними, а педагогічно-новаторські ідеї актуальними у сучасників.

Анотація.

Макаренко залишив багату педагогічну спадщину, написав понад 150 творів (романи, повісті, сценарії, науково-педагогічні статті). ЮНЕСКО визнала Антона Макаренка одним із чотирьох найбільш знакових авторів, що сформували спосіб педагогічного мислення у XX столітті. Його ім’я ставлять на рівні з Марією Монтессорі, Джоном Дьюї та Георгом Кершенштейнером.

cтарший викладач Неоніла ТІЛЬНЯК