85-та річниця від дня народження Євгена Пилиповича Гуцала
Події та новини кафедри
Цього дня, 14 січня 2022 року, виповнюється 85 років від дня народження українського письменника, поета та журналіста Євгена Пилиповича Гуцало. Народився у селі Старий Животів (сьогодні – Новоживотів Вінницької області) в родині вчителів. Ще дитиною любив багато читати, сільську школу Євген Гуцало закінчив зі «званням» найкращого школяра. У 1955 році вступив до Ніжинського педагогічного інституту ім. Миколи Гоголя. Там він почав активно писати вірші та прозу, вступив до літературної студії.
Закінчуючи інститут Євген Гуцало почав співпрацювати з редакціями газет Вінниччини, Львівщини та Чернігівщини – дописував публіцистичні твори, публікував деякі оповідання та новели. Перші його публікації зацікавили тогочасних літературних корифеїв, зокрема Павла Загребельного. Саме він у 1961 році запросив Євгена Гуцала працювати у редакції газети «Літературна Україна».
У 1962 році вийшла друком перша повноцінна книжка Євгена Гуцала – збірка оповідань «Люди серед людей». З середини 1960-х років Євген Гуцало активно пише новели та повісті. Зокрема тоді світ побачили його «Яблуко з осіннього саду», «Скупана в любистку» та інші. У 60-ті роки також з'явилися друком дві концептуальні повісті Євгена Гуцала – «Мертва зона» та «Родинне вогнище». На початку 1970-х років виходять друком лірико-психологічна повість «Дівчата на виданні» та дилогія про життя сільських вчителів «Сільські вчителі» і «Шкільний хліб». Переважну частину творчого доробку письменника становлять дитячі твори: «Олень Август», «З горіха зерня», «Дениско», «Пролетіли коні».
У 1981 p. вийшла друком перша поетична збірка Євгена Гуцала «Письмо землі». Далі з'являються книжки віршів «Час і простір», «Живемо на зорі», «Напередодні нинішнього дня». У 1985 році письменник став лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка за дитячі збірки «Саййора», «Пролетіли коні».
Загалом творчий доробок Євгена Гуцала дуже великий: оповідання, повісті, романи, новели, збірки віршів, твори для дітей, які і донині нікого не залишають байдужими.
Неоніла ТІЛЬНЯК