КПІ
ФЛ КПІ
  • Українська

130 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАКСИМА РИЛЬСЬКОГО –ПОЕТА, ПЕРЕКЛАДАЧА, ВЕЛИКОГО УКРАЇНЦЯ

У 2025 році Україна вшановує 130-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського постаті, яка стала символом українського поетичного слова, інтелектуальної гідності та культурної спадщини. Його ім’я золотими літерами вписане в історію української літератури, а його слово і сьогодні звучить сучасно, мудро і глибоко.

Народився в Києві 19 березня 1895 року, Максим Рильський пройшов складний і водночас величний шлях митця: від ранньої неокласичної поезії до глибоких філософських роздумів зрілого періоду. Його творчість це мости між епохами, культурами, мовами. Він був не лише громадським діячем, мовознавцем, поетом, а й блискучим перекладачем, який відкривав українському читачеві світову класику від Горація до Гюго.

Його перу належать рядки, які стали крилатими висловами: «Не бійся правди, хоч яка гірка…», «Коли забуду тебе, мій краю, моя душа перестане жити…»   у них пульсує любов до рідної землі, до мови, до народу. Максим Тадейович був членом комісії з урегулювання українського правопису, оскільки вважав мову важливим чинником формування нації. Саме тому, глибоко й емоційно розкривається значення рідної мови у найвідомішому вірші поета:

«Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно в ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям
».

Цей вірш став справжнім гімном любові до рідної мови. Максим Рильський належав до тих, хто навіть у найтяжчі часи залишався вірним собі й своїм ідеалам. За роботу над одинадцятитомним виданням «Словника української мови» Максим Тадейович був удостоєний звання лауреата Державної премії УРСР.

Сьогодні, коли українці знову борються за свою свободу й ідентичність, слово Рильського надихає. Його спадщина не лише частина нашої історії, а й дороговказ у майбутнє. У цей ювілейний рік ми згадуємо Максима Тадейовича не лише як поета, а як моральний авторитет, як людину, що зберегла людяність, красу і гідність у непросту добу.

130 років від дня народження це нагода знову перечитати його вірші, відчути музику його рядків, замислитися над силою слова. І знову переконатися: Рильський це класика, що не старіє. Це Україна, що говорить голосом культури, розуму і серця.

Література:

  1. Вірші Максима Рильського [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://onlyart.org.ua/?page_id=7156.
  2. Рильський Максим : творчість, біографія, критика [Електронний ресурс].  Режим доступу : http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=131&type=tvorch.
  3. Незламний співець епохи. Календар знаменних і пам’ятних дат. Київ, 2014.  № 1, 2015.  С. 70-79.

Доцент Тільняк Неоніла