КПІ
ФЛ КПІ
  • Українська

МОЛОДІЖНІ ТАТУЮВАННЯ – МОДА, НАВІЮВАННЯ ЧИ СУБКУЛЬТУРА

Татуювання, незважаючи на тривалу історію свого існування, є маловивченим феноменом. На нашу думку, недостатньо досліджені проблеми вибору тем, сюжетів, стилів малюнків, що наносяться як татуювання в контексті використання його представниками сучасних молодіжних субкультур. Татуювання надзвичайно популярні серед людей віком 18–30 років. Сьогодні тату красуються на шкірі кожної четвертої молодої людини, і, якщо мода на них не пройде, в найближчі роки приблизно 40% населення розвинених країн матимуть на своєму тілі різні види малюнків. Не варто думати, що прикрашання тіла татуюванням більше властиве хлопцям. Згідно зі статистикою, понад 60% носіїв картинок на шкірі – дівчата і молоді жінки.

Не оминули ці віяння і Україну. Опитування показали, що, наприклад, в Івано-Франківську приблизно 25% молоді мають татуювання. Найчастіше його роблять люди віком до 35 років.

Історія татуювання налічує кілька тисяч років. У сиву давнину татуювання виконувало безліч функцій: було знаком племені, вказувало на соціальну приналежність, слугувало маскуванням під час полювання, талісманом, оберегом тощо. На початковому етапі розвитку цього мистецтва у зображеннях переважали природні форми – рослин, тварин та ін. Воно було знаком, що має різні властивості, надалі виконуючи ритуальне і навіть магічне значення. Функцією татуювання була демонстрація статусу людини. За татуюванням у первісному суспільстві, крім вказівки на соціальний статус, стояло інше: віра в силу природи, в її перевагу над людиною. І людина намагалася зайняти свою нішу всередині природного середовища, знайти свій маленький куточок, намагалася підлаштуватися під життя природи, говорити її мовою. Татуювання тісно пов’язане з тотемізмом. Часто члени племені прикрашали себе зображеннями тотемних тварин, причому татуювання нерідко наносили під час ініціації – переходу у дорослий стан.

В античному суспільстві татуюванням таврували рабів і полонених, а у скіфів їх наносили вождям.

У Європі з поширенням християнства, яке виступало проти прикрашання тіла, мистецтво татуажу було забуте і відродилося лише в XVIII столітті. У XIX столітті малюнки на тілі стають знаком, що об’єднує людей за професійними або ідейними ознаками.

Татуювання може розглядатися як одна з найдавніших, універсальних знакових систем людини, що займає певне місце в сучасному молодіжному співтоваристві. Татуювання – це символ, культурний феномен, що покликаний продемонструвати ідеї, культурні цінності і вподобання конкретного носія.

Кількість людей, особливо молодих, що використовують татуювання з метою прояву власної індивідуальності, все більше зростає. Розфарбовування свого тіла стало невід’ємною частиною сучасної масової культури. В останні роки в Європі і США стало модним носити татуювання. Ним прикрашають себе знаменитості: футболісти, співачки, актори. І в молоді може скластися помилкове враження, що в наші дні на Заході людина з татуюванням – це, як правило, успішна, красива людина спортивної статури. Татуювання – ознака молодості, надії на успіх, певний виклик суспільству. Носити татуювання – означає перебувати на вершині моди, в центрі уваги оточуючих. І тому молоді люди, не бажаючи відрізнятися від своїх товаришів, прикрашають своє тіло візерунками і малюночками.

Втім, як і колись, татуювання – це певною мірою пароль, знак приналежності до якоїсь соціальної стратегії, до якої входять лише власники«натільних» картин. Татуювання – перепустка у таке собі своєрідне закрите суспільство. Більшість молодих людей, які зробили татуювання, орієнтувалися або на думку друзів, або на кінематограф як на абсолютний визначник моди.

Які ж види татуювань особливо популярні у сучасної молоді:

Еротичні тату. Наносяться з метою надати сексуальності своєму тілу. Вважається, що татуювання еротичного характеру піднімають самооцінку носія. За статистикою, практично кожна п’ята дівчина має на тілі зображення кішки. До цього часу немає єдиної думки, що цей малюнок насправді означає. Як варіант, силует тварини – це прагнення дівчини стати такою ж гнучкою і граційною. Втім, не менше, ніж кішка, популярний метелик – прекрасна, легка істота. Також популярні малюнки птахів, ящірок і змій.

Тату-обереги. Тату, що виконують таку функцію, наносять на тіло з надією захистити себе від всілякої біди.

Кланові тату. Ця група об’єднала всі татуювання, що є відображенням приналежності до певної соціальної групи. До таких належать, наприклад, армійські, патріотичні, татуювання ув’язнених. Слід зазначити, що під час служби в армії роблять собі татуювання близько 70% від загального кількості військовиків, залежно від роду військ. Сумнівними лідерами тут виступають будівельні війська та флот. Число ж татуйованих засуджених перевищує 90% від загальної кількості осіб, позбавлених волі. У цьому випадку татуювання сприймається як акт самоствердження.

Декоративні тату. Є найбільш поширеними. Це малюнки та орнаменти, за допомогою яких просто прикрашають своє тіло. У них не вкладається ніякого іншого змісту, вони не повинні повідомляти про щось. До цієї групи належать також тимчасові татуювання, тобто тату, які наносяться на тіло на певний термін. Однак, варто зауважити, що подібний вид татуювань найбільш популярний серед людей, які не хочуть кардинально змінювати свій імідж. При створенні малюнка використовується натуральний барвник – хна, а технологія нанесення також відрізняється від традиційної для татуювання тим, що малюнок наноситься на шкіру, а не під неї, що має лише тимчасовий ефект.

Ритуальні тату. Ритуальні татуювання не призначені для сторонніх очей. Зараз ритуальні тату набули великої популярності, але люди, наносячи їх, дуже часто не знають справжнього значення зображення. Духовні «ризики» татуювання пов’язані з тим, що молоді люди, незнайомі зі значенням певного символу, наносять його на шкіру просто тому, що він сподобався, при цьому часто навіть не підозрюючи, що ці символи в різних культурах мають безліч значень. Існують рунічні татуювання, яким сучасні неоязичники приписують магічні сили. Смислове навантаження татуювань-ієрогліфів також не завжди буває зрозумілим.

Мистецтво зображень на тілі має різні стилі і напрями. Розглянемо найбільш популярні з них.

Кельтський стиль. Дуже поширений у молодіжному середовищі. Одним із символів цього стилю є кельтський хрест, який ототожнюється з циклічністю життя і чотирма сторонами світу.

Слов’янський стиль, як і скіфський, набув популярності серед молоді в останні роки і лише починає розвиватися. Найуживаніші зображення – слов’янські ромбовидні візерунки, хрести та ін.

Як висновок можна зауважити, що за символами і малюнками на тілі можна визначити як приналежність молодої людини до певної субкультури, так і певним чином виявити культурний рівень її носія.

Література:

  1. Єрохіна М.М. Молодіжні субкультури: семіотичний аспект / М.М. Єрохіна // Соціологічні дослідження. – 2006. – № 11. – С. 95–102.
  2. Меднікова М. Уроки натільного живопису / М. Меднікова // Навколо світу. – 2007. – № 3, березень. – С. 15–20.
  3. Павщук Є. Татуювання / Є. Павщук // Хімія і життя. – 1995. – № 6. – С. 38–44.
  4. Щепанська Т.С. Символіка молодіжної субкультури: досвід етнографічного дослідження Системи / Т.С. Щепанська. – СПб., 1993. – 340 с.

Читати далі…