Повідомлення про помилку

Strict warning: Only variables should be passed by reference в eval() (рядок 3 із /var/www/clients/client232/web273/web/arch/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Міжнародний день грамотності

Події та новини кафедри

Коли людина опиняється в іншій країні, мови якої вона не знає, то їй доводиться подолати низку труднощів – вона не може прочитати потрібні інструкції, зрозуміти написи в громадських місцях та транспорті та навіть написи на упаковках з продуктами. Людина почувається розгубленою та безпорадною. Ця уявна ситуація лише в невеликій мірі демонструє те, що відчуває людина, яка не вміє читати. Сьогодні ми сприймаємо грамотність як щось належне, тому важко уявити, що чимало людей в сучасному світі живуть без базових навичок читання й письма. Щоб привернути увагу громадськості до цієї проблеми та сприяти її подоланню, за ініціативою ЮНЕСКО було засновано Міжнародний день грамотності, який відзначається щороку 8 вересня.

За оцінками ООН 781 мільйон дорослих людей не вміють читати й писати. І це у 21 столітті. Рівень грамотності в розвинутих країнах високий — в середньому 99,2%, натомість найбільше неписьменних мешкають в Південній та Західній Азії, а також в африканських країнах на південь від Сахари.

У Мозамбіку, де майже половина населення не вміє читати і писати, боротьбу за підвищення грамотності очолила перша леді країни. Вона робить багато для збору коштів і для того, щоб привернути увагу політиків до таких проблем, як право на освіту, особливо для жінок. "Жінки і літні люди, вони проводять з дітьми цілий день, - каже перша леді Мозамбіку, - саме вони навчають дітей, і якщо їм самим не вистачає освіти, то важко буде навчити чогось своїх дітей." Нові знання буквально змінюють уявлення цих жінок про життя. Вони відразу ж бачать результат своїх зусиль. Здавалося б, яка дрібниця - вміти написати своє ім'я, але саме це вміння може дати їм можливість отримати медичну допомогу, дізнатися про ВІЛ-інфекції, зареєструвати дітей і допомогти в інших аспектах повсякденного життя. Уряд витрачає більше 2% свого річного бюджету для кампанії з ліквідації неписьменності. У міністерстві освіти в Мапуту грамотність стала головним пріоритетом з тих пір, як в 1975 році, країна здобула незалежність. Тоді виявилося, що рівень неписьменності зашкалює: 93%. Сьогодні він знизився до 50%.

Вашингтон, округ Колумбія, столиця однієї з наймогутніших країн в світі, сумно відома своїм високим рівнем неписьменності. Як непарадоксально, округ Колумбія є неофіційним лідером однієї найсерйознішої проблеми освіти в країні - неписьменності. Від 20 до 36% жителів вважаються "функціонально неписьменними". У Вашингтоні існує так звана Вашингтонська рада грамотності. Це одна з найстаріших шкіл для дорослих. Більшість учнів - чоловіки середнього віку, афроамериканці. В середньому, вони читають на рівні дев'ятирічних дітей, тобто вони вважаються "функціонально неписьменними": вони можуть читати прості слова, але не можуть заповнити заяву про прийом на роботу або прочитати газетну статтю.

І це лише окремі випадки. Безліч дітей, молодих людей і дорослих, охоплених шкільними або іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати грамотними в умовах сьогоднішнього світу, що стає все більш складним. Існує очевидна необхідність у розгортанні програм поширення грамотності, які були б спрямовані на групи учнів, що вимагають до себе особливої уваги, і в першу чергу до них належать жінки та дівчата, що залишилися за дверима школи.

Щорічно до Міжнародного дня грамотності проводяться різні заходи та конференції, що присвячені різним темам: впливу грамотності на здоров'я, розвиток суспільства, особисті можливості та ін. У 2021 році тема звучить як «Грамотність для відновлення, орієнтованого на людину: скорочення цифрового розриву» (мається на увазі відновлення після кризи пандемії та вільний доступ до навчання онлайн).

В Україні рівень грамотності високий — за даними ООН він становить 99,8%. Мабуть, тому ми сприймаємо вміння читати й писати як щось звичне і не замислюємося над перевагами, які вони надають. Міжнародний день грамотності нагадує всім про значення фундаментальних речей в повсякденному житті — як важливо вміти прочитати інструкцію лікарського препарату, меню в ресторані чи інформацію на упаковці будь-якого товару.

Крім того, грамотність додає нам здоров’я — доведено, що читання, письмо та робота з числами є своєрідним тренуванням для мозку, яке зберігає молодість його клітин та зменшує шанси для хвороби Альцгеймера або деменції в похилому віці. Грамотність навіть знижує ризик дитячої смертності — за рахунок того, що матері можуть прочитати необхідну медичну інформацію з усіх доступних джерел.

Юлія МАКОВЕЦЬКА-ГУДЗЬ