140 років виповнюється від дня народження ІВАНА ОГІЄНКА
Події та новини кафедри
14 січня українському науковцю, мовознавцю, педагогу, громадському та політичному діячу, батьку УПЦ, Івану Івановичу Огієнку виповнюється 140 років від дня народження. Він зробив неоціненний внесок до розвитку української культури, як перекладач церковних творів та склав не один примірник словників та посібників з історії розвитку української культури. А головною справою його життя був переклад Святого Письма – Біблії на нашу рідну мову.
Народився майбутній митрополит у містечку Брусилів, що нині знаходиться на території Житомирської області. Початкову освіту здобув у рідному місті, потім навчався у Київській військово-фельдшерській школі, де вперше зайнявся редакторською справою зі своїм товаришем по навчанню, редагував рукописний місячник «Моя біблиотека». Вищу освіту здобув в університеті св.Володимира, а через 6 років, отримавши ступінь магістра, сам починає читати лекції на кафедрі російської мови та літератури. Під час українізації одним з перших веде лекції українською мовою.
Після створення Центральної ради став членом Міністерства освіти, а в уряді УНР отримав звання Міністра освіти. Він зробив немало зусиль на цій посаді, що цілком виправдали його старання. Він повністю українізував навчальні заклади та всю сферу богослужіння, що були на території підконтрольній УНР.
Далі в його житті настав складний період еміграції. Спочатку Польща, потім Винники (містечко неподалік Львова). Через декілька років по смерті дружини постригся в ченці й взяв ім’я Іларіон. Був єпископом, а згодом і митрополитом Холмського собору. Здійснював українізацію церкви, запроваджував українську мову в богослужіння. Після закінчення Другої Світової війни мусив емігрувати до Словаччини, Швейцарії, а згодом і Канади. Там він зупинився в містечку Вінніпег, де жив до кінця життя. Його обрали предстоятелем УГПЦ в Канаді та митрополитом Вінніпегу. Подальше життя присвятив богослужінню та дослідженням історії української церкви.
На знак вшанування його пам’яті, його ім’ям назвали музей, університет, декілька премій, на багатьох спорудах можна знайти пам’ятні дошки з його ім’ям, а у Винниках, Житомирі та Вінніпезі маєте змогу побачити його пам’ятники.
Неоніла ТІЛЬНЯК