115 років від дня народження Івана Багряного
Події та новини кафедри
2 жовтня українці вшановують 115-ліття від дня народження українського поета, письменника, прозаїка, публіциста, політичного діяча Івана Багряного.
Постать Івана Багряного і донині є однією з найяскравіших та найдраматичніших в українському письменстві. Іван Багряний – автор світових бестселерів «Тигролови» та «Сад Гетсиманський. Твори письменника тривалий час були заборонені в Україні, лише після проголошення незалежності України творчість письменника «розсекретили»: вийшли друком його романи, а на 95-ліття від дня народження письменника йому було присуджено найвищу відзнаку держави – Державну премію України імені Тараса Шевченка (посмертно).
Справжнє ім’я письменника Лозов’ягін Іван Павлович. Крім псевдоніму «Багряний», використовував й інші – «Іван Полярний» та «Сорок сорок».
Був учасником літературних об’єднань, засновником трьох українських організацій за кордоном. Свою творчу діяльність починав з малювання. Під час навчання в Київському художньому інституті перейшов до МАРСу (Майстерні революційного слова), а в 1929 році видав першу збірку поезії – «До меж заказаних». У віці 25 років був арештований за контрреволюційну діяльність і відбував заслання в БАМЛАГу (Байкало-амурский виправно-трудовий табір).
Проте він втік з заслання і два роки жив в Зеленому Клину – заселеній українцями території на Далекому Сході. Спогади про цей час перетворилися у роман «Тигролови» (спочатку мав назву «Звіролови»). Загалом, на написання світового бестселера роману «Тигролови» Іван Багряний витратив два тижні.
Іван Багряний є єдиним українським письменником в еміграції, хто мав широке визнання своєї творчості. «Тигролови» були перекладені та вийшли в США, Канаді та Англії англійською мовою. З англійського перекладу було зроблено переклад «Тигроловів» на німецьку, голландську та данську мови, і вийшли вони в тих країнах кількома накладами. Роман «Сад Гетсиманський», який вважається критиками найкращим з його творів, був перекладений на французьку мову і виданий у Парижі.
Життєвий шлях та творчість Івана Багряного є прикладом незламності сили духу для майбутніх і нинішніх поколінь.