День пам’яток історії та культури — привід відвідати музей онлайн
Події та новини кафедри
Карантин буквально ув’язнив увесь світ, змусивши його завмерти, застигнути. Але життя не зупинилося. І хоча відповідальною та свідомою поведінко зараз буде залишатися вдома, у чотирьох стінах, але це не привід сумувати.
18 квітня у світі відзначається Міжнародний день пам'яток і визначних місць. В Україні йому відповідає День пам’яток історії та культури. Це свято було запроваджене ЮНЕСКО у 1983 році, а в Україні воно визнано урочистою датою з серпня 1999 року.
До речі, на території України об’єктів, що внесено до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, офіційно налічується 7 (а насправді, як видно, трохи більше):
- Київський Софіївський собор і Києво-Печерська лавра (з 1990);
- Ансамбль історичного центру Львова (з 1998);
- Пункти геодезійної дуги Струве (з 2005);
- Незаймані букові ліси Карпат (з 2007);
- Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини та Далмації (з 2011);
- Стародавнє місто Херсонес Тавричний то його хора (з 2013);
- Дерев’яні церкви Карпатського регіону (з 2013).
На землях сучасної України змішалося стільки народів та культур! Кожна з них існувала і процвітала у свій час, починаючи від античності, і кожна залишила свій слід. Та що там античність! На території України є пам’ятки, датовані кам’яною добою…
Час вимушеної самоізоляції кожен проводить по-своєму. Хтось не знає, чим себе зайняти, хтось займається самоосвітою… А можна відвідати екскурсійні тури по мальовничими та вражаючими місцями України і світу. Віртуальні тури, звісно ж.
У період карантину багато музеїв «відчинило» свої онлайн-двері для відвідувачів. Усі вони цікаві і варті уваги. Але хотілося б відзначити деякі.
Онлайн-тури Україною
Найперше хотілося б відзначити ресурс «Музеї України просто неба». Він пропонує відвідати онлайн-екскурсії по семи різним музеям під відкритим небом. Тут можна перенестися у часі. Побувати на Запорізькій Січі, у резиденції Богдана Хмельницького, Мамаєвій Слободі, у Національному музеї народної архітектури та побуту України (Пирогово), Музеях народної архітектури то побуту Середньої Наддніпрянщини, Ужгорода та «Шевченківський гай». А приємний голос екскурсовода супроводжуватиме екскурсію.
Цікавинкою стане і ресурс від «Україна Incognita» з промовистою назвою «Музеї олайн». На ньому проводяться віртуальні тури багатьма музеями та історичними пам’ятками України. І не тільки України — й української тематики закордоном. Тут можна переглянути експозицію та дізнатися про сам музей. Відвідайте Острозький замок, Цитадель Батуринської фортеці, Музей археології в Батурині, «Тюрму на Лонцького» у Львові або Музей Степана Бандери у Лондоні, Історико-археологічний музей «Прадавня Аратта — Україна» в с. Трипілля, заповідник «Поле Полтавської битви» чи Палац Кирила Розумовського у Батурині, Будинок-музей Ігоря Стравінського в Устилузі, Музей волинської ікони та багато іншого… не виходячи з дому.
Або можна «прогулятися» Кам’яною Могилою. Пам’ятка часів кам’яної доби, що мала сакральне та церемоніальне значення для давніх людей. Особливо відома вона своїми петрогліфами — зразками давньої, доієрогліфічної, писемності. Усі ми чули про Кам’яну Могилу ще зі школи, але мало хто бачив. Тут і тут можна переглянути чудові панорами, зроблені і викладені в мережу звичайними мандрівниками, що захотіли поділитися прекрасним видовищем. Яскраві і деталізовані панорами справді залишать враження, ніби побував там і гуляв поміж стародавніх каменів.
Онлайн-тури музеями світу
З-поміж них, найперше хотілося б назвати Лувр. Він не потребує спеціального представлення. Палац французьких королів і один із найвеличніших музеїв світу. А пройтися його залами та помилуватися самим палацом можна за посиланням.
Особливо цікавими стануть відвідини музею Ватикану. Легендарне місце, про яке ходить багато легенд. Адже Ватикан — це не лише релігійних центр. Багато віків тут збирали і зберігали зразки культури і мистецтва з усього світу. Найцікавіше, як кажуть, в запасниках та архівах, але туди сторонніх не пустять. А до представлених очам світу експонатів можна долучитися на офіційному сайті. Мова сайту — англійська.
Щоб ближче познайомитися з культурною спадщиною давнього світу, зазирніть в Пергамський музей у Берліні. Один з найвідоміших музеїв світу, внесений до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його багатюща колекція включає експонати з давньої Греції та Рима, Близького Сходу, зразки ісламського мистецтва. Побачити більше як 1500 експонатів і 8 виставок можна онлайн.
Культура — це спадщина людства, його історія. Вона багата і різноманітна, цікава і вражаюча. Це не просто старовинні побутові речі, споруди чи камені. Це відлуння минулих світів, на яких стоїть наше сьогодення.
Приємних вражень і відкриттів!
Бобко А.М.
Використані джерела:
- Мистецтво на карантині. Які музеї можна відвідати онлайн. — Електронний ресурс: http://tvoemisto.tv/news/mystetstvo_na_karantyni_yaki_muzei_mozhna_vidvidaty_onlayn_107703.html
- Міжнародний день пам'яток і визначних місць. — Електронний ресурс: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%BF%D0%B0%D0%BC%27%D1%8F%D1%82%D0%BE%D0%BA_%D1%96_%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%86%D1%8C
- Об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні. — Електронний ресурс: https://vokrugsveta.ua/interesting/obekty-vsemirnogo-naslediya-yunesko-v-ukraine-02-08-2016
- Топ-10 найкращих віртуальних екскурсій у світі. — Електронний ресурс: https://www.unian.ua/tourism/lifehacking/10922612-top-10-naykrashchih-virtualnih-ekskursiy-u-sviti.html