Міжнародний день рідної мови
Події та новини кафедри
21 лютого ми святкуємо Міжнародний день рідної мови. Цю дату визначено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в жовтні 1999 р., що проходила в Парижі. На ній було наголошено на важливій ролі мови в розвитку освіти, культури, для консолідації суспільства, формування нації і зміцнення держави. Свято було встановлено з метою вшанування пам’яті загиблих захисників бенгальської мови в Республіці Бангладеш, де 21 лютого 1952 р. з нечуваною жорстокістю розстріляли студентів-демонстрантів. Починаючи з лютого 2000 р. Міжнародний день рідної мови відзначається щороку. Вшануванням цього свята ЮНЕСКО хотіло привернути світову спільноту до безправного становища багатьох поневолених народів, їх мови. Оскільки саме вона є запорукою існування нації, формує менталітет, є живим свідком історії народу, зберігає його культурні надбання.
Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в серцях його носіїв. Втрата рідної мови призводить до втрати самобутності. Авторитетний британський лінгвіст Д. Кристал, експерт з питань мов, автор книги «Мовна смерть» слушно зазначав, що мовна різноманітність – це унікальна річ, і втрата кожної мови, збіднює наш світ. Мовна різноманітність – це еквівалент людської різноманітності. Людство зазнало такого успіху на цій планеті, завдяки тому, що воно спроможне пристосуватися до різноманітних обставин. На його думку, мова – це інтелектуальний еквівалент наших біологічних можливостей. Цікаво спостерігати, як кожна мова по різному витворює свою унікальну картину світу.
В Україні це свято існує з 2002 р., коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин було підписане відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови. Якщо навіть для мільйонів українців проблема розвитку та збереження української мови є настільки гострою й досі, то складно собі уявити почуття тих етносів, носіїв мови яких лишилося одиниці, які опинилися під загрозою зникнення.
Рідна мова є найціннішою в житті кожної людини. Про потребу збереження, збагачення, примноження краси рідної мови треба пам’ятати завжди.