Екскурсія до Музею історичних коштовностей України
Події та новини кафедри
26.10.2017 року студенти Інституту прикладних систем аналізу (групи ДА 51, ДА 52, викл. Завадська В.В.) відвідали Музей історичних коштовностей України.
Колекція музею є однією з найвагоміших у світі. Тут зібрані експонати часів стародавньої Скіфії, сарматського періоду, Київської Русі. Окрему експозицію складають церковні коштовності українського бароко, посуд XVIII-XIX століть, коштовні речі єврейської культури. Загалом експозиція музею налічує понад 56 тисяч експонатів із золота, срібла, коштовного каміння. Серед них – зброя, прикраси, ужитковий та культовий посуд, коштовні елементи одягу та головних уборів, обклади ікон та біблійних книг, потири, дарохранительниці, митри тощо.
Окрасою колекції є скіфська пектораль, знайдена Борисом Мозолевським у 1971 році в кургані Товста Могила. Точність зображень на пекторалі настільки висока, що при великому збільшенні можна розгледіти навіть коників – самицю і самця. Студентів надзвичайно вразили деякі сцени з життя скіфів, відтворені на їхньому посуді (похоронна учта, зняття скальпу з ворога і т.п.)
Інтерес також викликали речі з поховання сарматської чаклунки: дзеркало, намисто, предмети для ворожіння. Також важливим у полікультурному плані є зал із єврейським культовим сріблом.
Особливе враження залишилося після огляду поховання скіфських царів (представлено поховання цариці й дитини), яке було перенесене просто із ґрунтом і виставлене у незмінному вигляді. Цей експонат дає відвідувачам наочне уявлення про те, у якому вигляді постають знахідки перед археологами.
Екскурсія до музею мала важливе практичне значення у вивченні курсу «Історія української культури», допомогла студентам розширити світогляд, поглибити знання та одержати естетичне задоволення.