Методика проведення практичних занять з професійного мовлення
Події та новини кафедри
Під час проведення практичних занять з дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» особливу увагу, звичайно,необхідно приділяти практиці усного мовлення студентів. На сьогодні ситуація складається таким чином, що багато студентів у повсякденному житті та й, на жаль, під час навчання спілкується російською мовою. Українська мова у таких випадках залишається пасивною, а це аж ніяк не сприяє вдосконаленню мовленнєвих навичок майбутніх фахівців, які згідно з 10 статтею Конституцією України повинні вільно володіти державною мовою.
Тому на кожному занятті варто проводити такі види роботи зі студентами, які б максимально залучали їх до практики усного мовлення. Це можуть бути обговорення та діалоги на обрану тему, під час яких, відбувається не лише обмін думками, а й пропонується взаємоконтроль за дотриманням мовних норм. Корисним буде і написання есе, роздумів з аргументацією своєї позиції щодо певної тези, це дасть можливість перевірити не лише вміння формувати логічний текст, а й продемонструє якість писемного мовлення, рівень лексичного запасу.
Наприклад, під час проведення практичного заняття, на якому програмою передбачено проведення дискусії на обрану тему, студентам можна запропонувати дещо змінити форму обговорення. Перед початком дискусії студенти визначаються щодо своєї позиції у вибраній темі. Проте вести суперечку їм пропонується відстоюючи погляд опонентів. Такий прийом сприяє розвитку навичок емпатичного спілкування, спонукає до критичного мислення. Під час дискусії у такій формі проявляється вміння ввічливо комунікувати, логічно і доказово підбирати аргументи, знаходити найоптимальніші мовні форми вираження думки.