Повідомлення про помилку

Strict warning: Only variables should be passed by reference в eval() (рядок 3 із /var/www/clients/client232/web273/web/arch/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

АНАЛІЗ СУЧАСНОЇ МУЗИКИ В УКРАЇНІ

Події та новини кафедри

АНАЛІЗ СУЧАСНОЇ МУЗИКИ В УКРАЇНІ
Кулаковська Тетяна
Факультет “Інститут прикладного системного аналізу”, кафедра системного проектування, група ДА-41

Життя у сучасній Україні 21-го сторічча наповнене численними культурними подіями та взаємодіями. Сьогодні, як ніколи, українське суспільство поєднує у собі надвичайно широкий спектр культурних досягнень тисячоліть. Культура сьогодні – все не пасивне відображення соціальних реалій, а активна форма, яку індивіди свідомо використовують для організації власної дійсності. Фактично культура виходить на новий, більш високий рівень того, що відбувається у суспільстві. Там де раніше було суспільство, тепер є культура1.

Музика у багатьох формах, від класичної західної до африканського реггі, від електроніки до акустичної гітари, як складова культури, виражає ємоції, цінності та навіть ідеї. Пісні служать інструментом єднання груп людей, а іноді спонукають їх до спільних дій або допомагають виразити спільні ємоції. Деякі пісні стають своєрідними гімнами для поколінь, виражають розповсюджені настрої та цінності; допомагають визначити індивідуальність та солідарність групи.

Наприклад українська співачка Джамала просто змусила українців, що ще не любили джаз, закохатись у нього. Її кримсько-татарські та вірменські корені вплинули на її стиль, в якому вона часто змішує сучасну альтернативу та електроніку з фольком та джазом. У поєднанні з її сопрано, пісні Джамали звучать не схоже ні на що, та точно передають ідею пісні. Дякуючи її перемозі на Євробаченні, джаз став більш вагомою частиною сучасної української музики, а сама Джамала стала символом боротьби Кримських татар за їх права. Її пісня “1944” розповіла історію її власної прабабусі, чиє життя після того жорстокого року змінилось назавжди.

Серед доволі відомих виконавців сьогодні можна згадати також групу ONUKA, яку називають “сопілкою” української електронної музики. Сама сопілка разом з омнікордом часто є найбільш виразними інструментами у їх піснях. Група виникла 3 роки тому і стала популярною через її електронне звучання поєднане з українськими фольк-інструментами. Часто вони у своїй творчості відображають актуальні події в Україні, а їх останній альбом “Відлік” став присвяченим Чорнобильській катастрофі.

Серед нео-романтичних виконавців слід згадати Скрябін. Виникши у 1989 році на заході України, вони випустили 17 студійних альбомів та 9 синглів. Вони стали першою українською групою, що за час свого життя змінили та поєднали таку величезну кількість стилів: синтіпоп, пост панк, техно, рейв, “нову хвилю” та інші. Протягом всього творчого шляху поряд з веселими піснями, група зачіпала актуальні проблеми України(“Руїна”, “Сам собі країна”).

Одні з найвідоміших українських виконавців за кордоном є дуо 5’nizza. Харківський дует став відомим завдяки своєму мінімалістичному звучанню. У своїй музиці вони поєднали реггі, фанк, ска та гітару. Іноді для пісень вони брали вірші сучасних українських поетів(наприклад, Сергія Жадана). У своєму другому альбомі “О-5” вони присвятили пісню “Немає куль” Помаранчевій революції на Україні. Багато з іх пісень також були присвячені проблемам у країні, так пісня “It’s over now” виражала жорстку десоціалізацію суспільства. До свого розпаду у 2007 році 5’nizza стали надзвичайно популярними у Україні, Росії та Польщі, а також успішно провели тур у Сполучених Штатах.

І звичайно, говорячи про українську музку неможливо не згадати про Океан Ельзи, яких називають українськими Beatles, кажучи про їх шалену популярність. Вони справді найбільш відомий український гурт і у нас, і закордоном. Їх останній концерт зібрав понад 70 000 людей у Києві, що зробило його найбільшим в історії нашої країни. Гурт виник у 1994 році у Львові, та випустив вже 9 альбомів, продавши більше 1 000 000 дисків. Вони відомі своєю неповторною альтернативою на інді-поп музикою не лише на батьківщині, а й у Європі, Канаді та Сполучениї Штатах, де вони іноді проводять свої тури, а у 2012 році у Великобританії вони відіграли концерт присвячений закриттю Олімпійських Ігор. Тексти їх пісень чутко відображають настрої нації, а на живих виступах вони часто присвячують пісні подіям та людям, що чіпляють та надихають їх. Так, нещодавно, на одному з концертів під час туру Європою, Вакарчук присвятив пісню загиблому солдату.

Суперечливі тенденції розвитку української музики нового тисячоліття є характерною ознакою перехідного суспільства. Безперечно, закріплення позитивних результатів розвитку культури залежить від усього суспільства і кожного громадянина окремо. Гарантом успіху у досягненні цієї мети є потужний потенціал нації, а також життєстверджуючі процеси демократизації українського суспльства, що і є головним рушієм культурного процесу, запорукою подальшого розквіту української культури.

 

Список джерел:

1. Берлінг, З. Культурна соціологія [Текст] / Берлінг З. – Німеччина: Бертельсма́н, 1897. – 297 с.

2. Садовенко С. Н.: лекція “Основні тенденції розвитку культури України 21-го сторічча”

3. Вікіпедія - вільна енциклопедія [Електронний ресурс]: Джамала. – режим доступу до статті: https://uk.wikipedia.org/wiki/Джамала

4. Вікіпедія - вільна енциклопедія [Електронний ресурс]: ONUKA. – режим доступу до статті: https://uk.wikipedia.org/wiki/ONUKA

5. Вікіпедія - вільна енциклопедія [Електронний ресурс]: Скрябін. – режим доступу до статті: https://uk.wikipedia.org/wiki/Скрябін_(гурт)

6. Вікіпедія - вільна енциклопедія [Електронний ресурс]: 5’nizza. – режим доступу до статті: https://uk.wikipedia.org/wiki/5%27nizza

7. Вікіпедія - вільна енциклопедія [Електронний ресурс]: Океан Ельзи. – режим доступу до статті: https://uk.wikipedia.org/wiki/Океан_Ельзи