Народний музей – європейська культура на теренах України
Події та новини кафедри
Чаудхарі Біджай
(Харківський національний медичний університет, Непал
Керівник: Овчиннікова О.С.
викладач кафедри мовної підготовки іноземних громадян
Харківського національного медичного університету
Народний музей – європейська культура на теренах України
Ще зовсім недавно я крокував вулицями рідного міста у далекому Непалі. А сьогодні я вже декілька років навчаюся в ХНМУ, вивчаю медицину, якій вирішив присвятити своє життя, і крокую зовсім іншими вулицями, засипаними першим снігом, вулицями міста Харкова. Спочатку все було дуже незвичним: і місто, і його будівлі, і зовсім нова для мене культура спілкування людей. Це справжнє європейське місто. Мені все було дуже цікавим. Викладачі ХНМУ дуже багато уваги приділяють знайомству студентів-іноземців з новим для нас життям: вони розповідають нам про місто, про його пам’ятки, про його людей. Вони відвідують разом з нами музеї, яких багато в місті. І не тільки в Харкові, а й в області.
Я цікавлюся всім, що мене оточує. Тому майже усі вихідні я виїжджаю за місто, де знайомлюся з різними архітектурними пам’ятками, яких дуже багато на Харківщині. Люди з великою шаною ставляться до своєї історії, зберігають її.
І ось одного разу я сів у автобус і поїхав до містечка Червоний Кут. По дорозі я розговорився із сусідом, з яким ми поруч їхали в автобусі і який розповів мені про музей, що був заснований при школі учителем Афанасієм Федоровичем Луньовим. Афанасій Федорович приїхав до Пархомівки одразу після війни викладати історію і запропонував учням відкрити музей історії. Діти стали приносити йому різні експонати, були серед них і картини, в основному копії з картин видатних художників, та багато картин невідомих художників. Учні в усьому допомагали своєму вчителеві. Усю роботу по музею виконували учні старших класів. У них були свій директор, екскурсоводи. Технічну роботу теж виконували вони. У 1962 році колекцію перевезли до маєтку графа Подгорічані. Зараз тут знаходиться унікальна колекція картин в області. Мене дуже вразила звістка про те, що сільський музей називають міні-Ермітажем. Більшість експонатів знайшли місцеві жителі. Частина подарована відомими музеями. Це і музеї Московського Кремля, і навіть Ермітаж. Зараз колекція налічує більше шести з половиною тисяч експонатів. Мені стало відомо, що за рік експозицію відвідують 25 000 любителів мистецтва. На першому поверсі знаходяться картини, подаровані музею особисто авторами. Тут, наприклад, дві картини відомого поета В. Маяковського. У колекції Пархомівського музею є невелика робота Малевича , автора відомого «Чёрного квадрата».Потім я дізнався, що згодом Пархомівський сільський історико-художній музей перетворився на своєрідний культурно-просвітницький центр. Уже в 1960-х роках він стає відомим далеко за межами України. Багаторічна дружба пов'язує Пархомівський музей з Дрезденською картинною галереєю, берлінським Музеєм Боде.
Крокую далі музеєм. Значна частина експозиції присвячена вітчизняному образотворчому мистецтву ХХ століття. У ній особливе місце займають твори живопису, графіки, скульптури, подаровані музею самими художниками - Костянтином Юоном, Юрієм Піменовим, МартіросомСар’яном, Сергієм Коненковим, Євгеном Вучетичем.
Є в музеї і твори зарубіжного мистецтва - пам'яток різних часів і народів: давньоєгипетська пластика й невеликий розділ стародавнього мистецтва Індії, Японії, Китаю.
Особливе місце в колекції займає західноєвропейський живопис і графіка. Серед найцінніших творів - картини голландців ванРейсдала, ванДейка і де Хоха, гравюри італійського майстра XVIII століття ДжованніПіранезі. Є в музеї і унікальні для України роботи ПаблоПікассо - дві картини, у тому числі і всесвітньо відомий «Голуб миру», подаровані відомим російським літератором Іллєю Еренбургом, і два зразки «пікассовскої» кераміки.
В історико-етнографічному відділі музею представлені предмети місцевої історії і культури: знаряддя праці та зброя перших поселенців на території Пархомівки і Краснокутського району епохи неоліту і бронзи, предмети побуту ХІІ-ХІХ століть, вишивка, народна картина, кераміка.
Я з великим інтересом роздивлявся ці експонати і заздрив тим дітлахам, які з раннього дитинства мали можливість бути причетними до створення цього прекрасного музею і мають можливість щодня поповнювати свої знання.